-
Neden E-Ticaret ?

İnternete yönelik olan bütün iş imkanları da hız kazanmaya başladı. Bunlardan birisi de e-ticaret olmaktadır. E-ticaret günümüzün Sanal Mağazasıdır.

Günümüzde e ticaret siteleri oldukça fazla avantajlı olmaktadır. E ticaret işini geliştirmek ve e ticaret sitesinde çok daha fazla kişiye hitap etmek, sitesinde trafiği arttırmak için SEO hizmeti sık sık alınmaktadır. Son yıllarda elimizde bulunan bütün araçlardan internete kolay bir şekilde ulaşabilmemiz sayesinde internetin kullanımının her geçen yıl daha da arttığını bilmekteyiz. İnternet kullanımının artması ile internete yönelik olan bütün iş imkanları da hız kazanmaya başladı. Bunlardan birisi de e ticaret olmaktadır. Ticaret işini internete taşıyan insanlar çok iyi bir adım atmış olmaktadır. E-ticaret sistemi gün geçtikçe daha çok büyümektedir ve büyüme hızı da giderek artmaktadır.  Çoğu insanın akıllı telefonlardan bile çok rahat ve pratik bir şekilde ulaşabildiği e ticaret mağazaları ilgi görmeye başlayınca, şirketler veya daha küçük işletmeye sahip olan kişiler de e ticaret sistemine yönelmeye başladı.

E ticareti kısaca anlatacak olursak, e ticaret internetin yaygınlaşması ve sık kullanımı ile birlikte bazı online sistemlerin aracılığı ile ticaretin internet üzerinden yapılması durumu olarak özetleyebiliriz. Bu yeni ticaret türüne elektronik ticaret ya da kısa adı ile e ticaret denmektedir. E ticaret ile satıcılar veya çeşitli hizmet veren kişi, firmalar müşterileri ile çok daha kolay ve pratik bir şekilde buluşmaktadır. Satıcı ve hizmet veren kişiler e-ticaret sitesi aracılığı ile daha fazla müşteriye ulaşabilmektedir. E ticaret mağazaları online ortamda sayısız müşteriye, çok daha az maliyetler ile ulaşabilmektesiniz. Öyle ki yerel mağazanıza ulaşma imkânı olmayan uzakta bulunan bir müşterinize dahi ürünlerinizi veya hizmetinizi tanıma imkanını sunmaktasınız.

E Ticaret Web Sitesinin Avantajları ve Dezavantajları

E ticaret siteleri daha fazla müşteriye ulaşma gibi avantajlar sağlasa da e ticaretin de bazı dezavantajları bulunmaktadır. Günümüzde bir e ticaret web sitesi üst sıralara çıkmak için SEO hizmeti alır ve sitesindeki trafiği arttırmak için bazı destekler de almaktadır. Günümüzde e ticaretin bazı avantajları şunlardır;

  • Müşteriler için her zaman ulaşılabilir ve günün her saati açık olan bir mağaza ile hizmet verilmektedir.
  • Alan sıkıntısı hiçbir şekilde olmadığından dolayı müşteriye daha çok ürün çeşitliliği ile hizmet imkânı sunulmaktadır.
  • Stok yapma sıkıntısı da hiçbir şekilde olmadığından dolayı ürünleri mağazaya ekleyebilir ve satışını gerçekleştirebilirsiniz.
  • Satıcılar veya hizmet veren kişiler çok daha kısa bir sürede daha fazla müşteriye ulaşabilme şansı yakalamaktadır.
  • Depo, stok, kira gibi gerçek mağazaların oluşturduğu çeşitli masraflar online mağazacılıkta yani e ticarette bulunmamaktadır.
  • Bir markayı internet üzerinden dünya çapında bir markaya dönüştürebilme imkânınız bulunmaktadır.

Oldukça fazla avantajı bulunup aynı zamanda da e ticaretin de bazı dezavantajları bulunmaktadır ve bunları göz ardı etmemek gerekmektedir.

  • İnternet üzerinde yapılan alışverişlerin genelinde kargo ile ilgili olan sıkıntılar ortaya çıkabilmektedir ve bunlara hazırlıklı olmanız gerekmektedir.
  • İnternet alışverişlerinde müşteriler ürünleri görmeden aldıkları yani sadece resimler ve çeşitli özellikler içeren yazıları okuyup aldıkları için, çevrenizde bulunan gerçek mağazalara oranla iade oranı daha yüksel olabilmektedir.
  • Fiyatları çok daha iyi belirlemeniz gerekmektedir. Çünkü güncel fiyat sunmazsanız müşteriler kolay bir şekilde diğer online mağazalar ile ürün fiyatlarını karşılaştırdıkları için daha uygun olanı doğal olarak almak isteyeceklerdir.
  • Müşteriler ile yüz yüze görüşme olanağı olmadığı için satıcı ile müşteri arasında birebir bir iletişim kurulması zor olmaktadır.

Kaliteli Bir E ticaret Sitesi Kurmak İçin Yapmanız Gerekenler

E ticaret sitelerinin en önemli avantajı çeşitli e ticaret yazılımları kullanarak sunduğu kolaylıklardan yararlanmaktır. E ticaret sitenizin yazılımı SEO uyumlu bir yazılım olursa eğer ileride e ticaret web sitesinin avantajları konusunda hepsinden yararlanabilmektesiniz. SEO hizmeti Google başta olmak üzere bütün popüler arama motorlarında üst sıralara çıkıp daha fazla müşteriye ve doğal olarak kazancınızın artması için önemli bir işlem olmaktadır. Bu sebeple e ticaret sitesinde kullanılan yazılım SEO dostu bir yazılım olup aynı zamanda da güçlü bir SEO altyapısı sunması gerekmektedir. Sitenizi SEO uyumlu yaparsanız eğer ileride web sitenize SEO çalışmaları yapılırken oldukça fazla kolaylık sağlamış olursunuz.

Anasayfaya Geri Dön
Blog

En Son Yazılarım

Web sektöründeki önemli gelişmeler,dijital pazarlama ipuçları ve yazmaya değer
gördüğüm diğer yazılarıma buradan erişebilirsiniz.

-

İletişim Bilgilerim

Aşağıdaki Form ve İletişim bilgileri ile bana ulaşabilirsiniz.

Bize Ulaşın

GSM: +90 546 415 07 04

Adres

Esenler Tuna Mah 724 sok .N:20 D :8 Esenler/İSTANBUL

E-Posta

info@burhankorkmaz.com.tr

Hemen Ara

WhatsApp