-
Canonical URL nedir ?

Yinelenen içerik sorunları, benzer sayfalarınız olduğunda ortaya çıkar. Bunu, Canonical URL olarak da bilinen tercih edilen bir URL'yi seçerek çözebilirsiniz.

Bir web sitesi büyüdükçe, sayfaların birbirinin çoğaltılmasının veya çoğaltılmasının engellenmesi genellikle zordur. Bu, yinelenen içerik sorunlarına neden olabilir . İki benzer sayfanız varsa ve her ikisi de belirli bir anahtar kelime için sıralamaya uygunsa, arama motoru yalnızca iki URL’den hangisinin trafiği göndermesi gerektiğini bilmez. Bunu çözmek için, tercih edilen bir URL seçebilirsiniz, buna Canonical  URL diyoruz.

Aynı içerik, birden fazla URL

Bir Canonical URL, yinelenen içerik için teknik bir çözümdür . Örneğin, iki kategoriye eklenmiş ve iki URL altında var olan bir gönderiye veya ürüne sahip olabilirsiniz, şöyle:

https://example.com/black-shoes/black-and-red-shoes/ 
https://example.com/red-shoes/black-and-red-shoes/

Bu URL’lerin ikisi de aynı ürün için ise, kurallı URL’den birini seçmek, Google’a ve diğer arama motorlarına arama sonuçlarında hangisinin gösterileceğini söyler.

Canonical URL ayrıca arama motorlarını bir makalenin orijinal versiyonuna yönlendirmenize de olanak sağlar. Diyelim ki kendi sitesinde yayınlanan başka bir parti için bir yazı yazdınız. Sitenize de göndermek isterseniz, orijinal sürüme kanonik olarak göndermeyi kabul edebilirsiniz.

Canonical URL nasıl belirlenir

Bir web sayfasının kaynağında arama yaparak bir kanonik URL görülebilir rel="canonical". Yalnızca arama motorlarının gördüğü, kullanıcılarınızın bundan etkilenmeyeceği bir unsurdur.

Gönderilerimizden birinin kaynak kodunda Canonical bir örnek: bu makalenin ilk önce başka bir web sitesinde yayınlanan orjinal sürümü.

Ne zaman yönlendirilir, ne zaman bir kurallı kullanılır

Yönlendirmelerden farklı olarak , kullanıcılar kanonik durumunuzu görmez. Eğer varsa olabilir sitenizi bozmadan bir yönlendirme URL'si. Malısın. Ancak, yeniden yönlendirme sitenizi mantıksız hale getiriyorsa, kanonik ayarı yapmak uygun bir çözümdür.

Anasayfaya Geri Dön
Blog

En Son Yazılarım

Web sektöründeki önemli gelişmeler,dijital pazarlama ipuçları ve yazmaya değer
gördüğüm diğer yazılarıma buradan erişebilirsiniz.

-

İletişim Bilgilerim

Aşağıdaki Form ve İletişim bilgileri ile bana ulaşabilirsiniz.

Bize Ulaşın

GSM: +90 546 415 07 04

Adres

Esenler Tuna Mah 724 sok .N:20 D :8 Esenler/İSTANBUL

E-Posta

info@burhankorkmaz.com.tr

Hemen Ara

WhatsApp